Jste zde

SCR REBREATHER - ZKUŠEBNÍ PONOR

Odzkoušení konfigurace

Již delší dobu jsem si pohrával s myšlenkou zkusit potápění s SCR Rebreatherem. Hlavním důvodem, proč , bylo zkusit něco nového, naučit se novým dovednostem, učarovalo mě vyprávění JK z jeho ponorů s RB80 a v neposlední řadě, fotky a videa z WKPP, EKPP a GUE. Jediné co mě drželo zpátky byly myšlenky typu: „Nejdřív se nauč pořádně z OC, nemáš dost ponorů a zkušeností atd. „Skutečnost je, ale jiná, s SCR Rebreatherem se učíš všechno znovu, vyvažování, všechny cvičení jsou trochu komplikovanější, jsou jiné výpočty než u OC a celkově to je jiné potápění ke kterému se musí přistupovat velmi zodpovědně.

 

Po nějakém čase a pečlivém prostudování všech pro a proti (dobrá kvalita a zpracování přístroje, dostupnost dílů, servis….) jsem se rozhodl pro evropský klon RB80,který se vyrábí v Česku. Celkem jsme zakoupily čtyři samotné přístroje bez dalšího nabízeného příslušenství.

Důvodem ke koupi samotného přístroje bylo, že výrobce nenabízí konfiguraci se kterou jsem se chtěl začít učit. Moc mě nešly na mysl oddělené láhve s různými směsmi, rychloupínáky na láhve a nabízený switchblock taky nebyl ten co bych si představoval.

Měl jsem představu o konfiguraci, kterou úspěšně používají po mnoho let skupiny WKPP, EKPP, GUE a kterou nabízí v USA Halcyon a v Evropě RON nebo AH1.

Bohužel odkoupit samotné komponenty nebo díly se ukázalo jako nemožné, tak nezbylo nic jiného než si vše zajistit nebo vyrobit svépomocí.

Nakonec se vše po půl roční práci a sháněním potřebných komponentů podařilo a na světě byl kompletně dodělaný Rebreather dle mé představy a doporučení JK u kterého se uskuteční potřebné kurzy a cvičení.

Před zahájením kurzu jsme se rozhodly uskutečnit pár kratších ponoru pro odzkoušení celé konfigurace tak abychom odstranily drobné nedodělky a chyby, vyrobily odpovídající zátěže, tak aby nás při kurzech nemuseli tyto věci zbytečně zdržovat a zatěžovat.

V naší galerii se můžete podívat na pár fotografií z našeho zkušebního ponoru na Leštince!!

Připravujeme celý popis výroby a sestavení naší RB konfigurace s rozsáhlou galerií příslušných komponent.

Radim

Rubrika: