Jste zde

Dir camp Mělník 17.1.2009

DIR - CAMP MĚLNÍK 17.1.2009

Dne 17.1.2009 se uskutečnil tradiční DIR – CAMP  názvem „Overhead prostředí a SCR Rebreathers" pod záštitou Jirky Kaňky a Lukáše Roďana z DIR-CZ. Sešli jsme se na Mělnickém krytém bazénu, který se po nějaký čas ukazuje jako ideální místo pro trénink potápění.

Tentokrát se nás sešlo 13 potápěčů a z toho 6 potápěčů s SCR Rebreathery a ostatní s otevřeným okruhem. Po krátkém seznámení se a rozdělení do jednotlivých teamů jsme se mohli věnovat praktické přípravě výstroje před ponorem, analyzování směsí, kontroly výstroje ostatních členů teamu a finální zanoření, které proběhlo u většiny teamů na několikrát. Jirka kladl velký důraz na teamovou spolupráci, pomoc při oblékání výstroje na hloubce a společné zanoření všech členů.

Nezapomenu na Jirkova slova: „To jste jako týým? Jeden ve vodě, druhý si dává kafe na břehu a třetí……. Kde je třetí????" Samozřejmě velmi poučné a do budoucna si na toto dáme určitě všichni velký pozor.

Celý camp byl rozdělen na RB potápěče, kteří se chystají na jarní kurzy RB 1 a RB 2 a na OC potápěče, kteří měli svůj program.

My s SCR jsme si vyzkoušeli vyvážení v mělké hloubce (fakt žádná legrace), v-drill, s-drill, ztrátu plynu partnera, komunikaci v teamu, další a další cviky.

Jinak se všeobecně trénovali postupy práce se šňůrou, řešení krizových situací, postupy návratu z uzavřených prostor, při ztrátě plynu někoho z teamu, návrat při nulové viditelnosti, vynesení utopeného potápěče a další a další cviky. To vše většinou bez masek nebo při zhasnutém bazénu a bez světel.

Osobně musím dodat, že někteří si své krizové situace nechtěně vytvářeli sami, jiní se do nich dostávali vinou svých teamových partnerů, ale všeobecně se téměř všem fiktivní situace podařilo vyřešit byť třeba někdo z teamu „nepřežil".

V každém případě si myslím, že celý camp byl velmi poučný, určitě si každý z nás odnesl nové zkušenosti a dovednosti, které snad jednou uplatní při vlastním potápění a zvýši tím bezpečnost svoji tak svých přátel.

 Fotografie z Dir campu najdete v galerii.

Radim

Rubrika: