Jste zde

Kurz GUE RB2

Vydáno dne 09. 05. 2005

Autor: Jirka


Motto: "Switchblock patří k SCR rebreatheru jako řadící páka k automobilu." :))

Když jsem si pořídil rebreather RB-80, a začal jsem se s ním potápět, tak jsem si myslel, že investice do nákupu je na dlouhou dobu investicí poslední. Ale netrvalo to ani moc dlouho, a už jsem přemýšlel o tom, jak využít potenciál Halcyonu RB-80 naplno. A proto jsem se, společně s Davidem, rozhodl, že se domluvíme s Andrewem Georghitisem na kurzu GUE RB2. Náplň tohoto kurzu je téměř stejná jako u TECH2, jen s tím rozdílem, že cvičíte s rebreatherem. Protože jsem věděl, že všechny kurzy GUE jsou hodně náročné, tak jsem se rozhodl neponechat nic náhodě, a přípravě jsem věnoval celých šest měsíců. Bezchybný trim a znalost všech nouzových procedur jsou pro absolvování nezbytností. Jako nejlepší způsob přípravy se ukázal být trénink na bazénu v hloubce 3, 2 a 1m, kde provádíte všechny základní cviky z GUE Fundamentals, pochopitelně v plné výstroji. K těmto základním cvikům si však přidáte jednu až tři stage a ty pak různě měníte, pochopitelně bez změny hloubky. Občas to je velká legrace!!!

 


    Andrew


Velkou výhodou pro mě bylo, že jsem se mohl před naším kurzem zúčastnit jako pozorovatel a UW fotograf na stejném místě probíhajících kurzů Fundamentals a TECH1 a mohl jsem se tak připravit na to, co mě bude čekat v následujících pěti dnech.


Na úvod našeho výcviku nám dal Andrew jako rozcvičku výstup z 9m na hladinu s výměnou tří stage lahví a s časem na výstup 11minut. Musím říci, že to byl celkem rachot a byl jsem rád, že pod námi nebyla větší hloubka než těch 11m, protože bychom s Davidem asi o spoustu lahví přišli.)) Před tímto cvičením jsme samozřejmě museli udělat S-Drill a V-Drill. V průběhu prvního dne jsme absolvovali asi kolem 20 výstupů a z rukou se nám řinula krev od neustálé práce s switchblockem a stagemi. Chtěli jsme si totiž usnadnit první dny manipulace s tímto novým doplňkem rebreatheru a tak jsme si řekli, že nebudeme používat rukavice. Až teprve teď jsem pochopil, co tím Andrew myslel, když říkal, že z nás poteče krev.))) Další den jsme již s Davidem začali používat neoprénové rukavice, ale rozedřené ruce ve slané vodě to byla opravdu masochistická slast.))

 


Jirka David


Druhý a třetí den jsme k výstupům přidali řešení nouzových situací, jako je ztráta dekoplynu (…což byla realita, protože Andrew nám stage v průběhu ponoru bez problémů zcizil), ztráta bottom směsi, závada na rebreatheru, ztráta šnůry, ztráta partnera a spousta dalších reálných situací. Tato cvičení se odehrávala v hloubce mezi 21-40 metry, kde se simuloval ponor v hloubce 70m a následná dekomprese. Čtvrtý a pátý den byl kladen velký důraz na teamovou práci při reálném ponoru do hloubek kolem 65-75m. Zde šlo o správné řešení dekomprese při překročení času nebo hloubky. Vše se počítalo do wettnotesu. Jak takové cvičení vypadalo? Totální ztráta bottom plynu a výstup na dlouhé hadici na první dekompresní zástavku, (při výstupu přepočítat dekompresi) , pak následovala ztráta jednoho ze dvou nebo tří dekompresních plynů a bezpečný výstup na hladinu. Do toho vám navíc "selhalo" primární světlo, kolem byla najednou nulová viditelnost, silný proud ……. atd., velice důležité bylo při těchto cvičeních dbát na teamovou spolupráci. Andrew mnohokrát víc ocenil dobrou teamovou spolupráci než sólové řešení.

 


PAG

Co říci závěrem?

Takováto investice do vzdělání se rozhodně vyplatí. Co bych dnes dal za to, kdyby mě někdo po ukončení mého OWD kurzu přivedl hned na GUE Fundamentals kurz! Ušetřil bych spoustu peněz za "zaručeně nezbytnou" výstroj a jiné "speciální" jinak nic neříkající kurzy.

 

Rubrika: