Jste zde

Chrustenice BAT 1 – ponor teamu B

Vydáno dne 08. 10. 2004

Autor: Tonda + Honza

Datum: 21. 02. 2004

Chrustenice - šachta svážná(v rámci projektu BAT 1 pracovně zvaná Alfa) + 16.patro vlevo
Tx 20/35(2x12), EANx 50(80cuft)
Max.hloubka 46m
Délka ponoru 76min
Cíl ponoru: pověsit stage teamu A(Jirka + David) a naše(celkem 6x80cuft) a prozkoumat 16.patro vlevo

  
Tonda a Honza při přípravě výstroje v Chrustenickém dole.
Tonda testuje nové schody.))

Vlastní ponor jsem zahájil krátkým sólem do 8m pro Davidovu stage Tx35/25, která vyklouzla z ruky jednomu ze členů suchého supportu. Při honičce s láhví jsem nestíhal ideálně vyrovnávat, a tak mě po zbytek dne bolí levé ucho.

Potom, co se klukům podařilo navěsit na mě čtyři stage, a dvě na Honzu, zahajujeme ponor. Sestupujeme bez problémů, jsem o něco rychlejší než Honza. Ale vím, že mě v pohodě dožene, až budu odkládat druhou várku stage. Odložení v 21m proběhlo v pohodě, ale chvíli mi trvá odložení stage v 36m. Dělá mi trochu problém odepnout stage z opaskového D-ringu vlevo. Cestou jsem si ve 30 metrech všiml Viktorovi ploutve, která mu spadla před měsícem při vylézání z vody. Nechal jsem jí ležet. Však mi jí nikdo nevezme. Vyzvednu jí cestou zpět, myslím si, a odměna(pizza) bude moje!

  
Tonda a Honza před zanořením
Tonda při odkládání stage

Lehce nad úrovní 16.patra vyvazujeme reel k sestupovému lanu. Plujeme chodbou rovně, co nejvíce u stropu. Já první s reelem, za mnou Honza. Ze stropu padají rezavé kusy a pomalu se snášejí ke dnu. Vypadá to trochu, jako když na podzim padá listí. Asi to strhávají naše bubliny. Nejvíc to odnáší Honza(po ponoru toho má plný jacket / křídlo). Pod námi v kalu leží spousta dřevěných trámků a stará vodící šňůra, která se chvílemi v kalu zcela ztrácí. Křižovatkou chodeb proplouváme rovně. Po pár metrech se dno začíná pozvolna zvedat(zával?), až u stropu zbývá asi 75cm prostor, který je jakoby zahalený v mlze. Dělám uzel na šňůře kvůli pozdějšímu změření vzdálenosti(21m). Otáčíme. Mám radost, že máme slušný čas, dostatek směsi a navíc jsme skoro vůbec nezkalili. Na křižovatce navrhuji Honzovi, abychom se podívali do chodby vlevo(bráno ve směru od Alfy). Chodba po několika metrech slepě končí. Ke konci se její profil zvětšuje, zejména do hloubky. Toto vyklenutí je zčásti překryto silnými trámy(20x20cm), pod nimi je asi 1m prostor(k čemu to je?). Později se dozvídáme, že zde bylo umístěno čerpadlo, které odčerpávalo z této části dolu spodní vodu. Znovu otáčíme. Tentokrát se rozhodujeme nepokračovat v průzkumu zbylé chodby a s dostatečnou zásobou směsi se vrátit do Alfy. Při návratu mě překvapuje poněkud zhoršená viditelnost v hlavní štole okolo úrovně 16.patra. Odvazujeme reel a zahajujeme výstup.

  
Tonda proplouvá malou větrací šachtu v hloubce 46m v tunelu Alfa
Tonda u u vstupu do větrací šachty v 46m

Pod námi svítí Jirka s Davidem, kteří se vracejí z exploračního ponoru za zával v Betě(vlečná jáma). Okolo 35m slyším divné zvuky(jakoby kostelní zvon?). Po chvíli mi dojde, že zvuk vzniká, jak někdo mlátí stage lahví o skálu. Proč to ten blbec dělá, uvažuji v duchu. Moje úvahy ukončuje osamělá stage s nápisem "Oxygen-David", která si to hasí štolou přímo na nás.(Davide, někdo tam nahoře tě asi nemá rád!:)). Láhev se přede mnou zapichuje pod nějaké trámky. Beru jí a zavěšuji na D-ring, abych jí při výstupu odložil v 6m. Sbírám Viktorovu ploutev a předávám jí Honzovi, zbytečně by se mi pletla.

Zbytek výstupu probíhá bez problémů. Po ponoru se oba cítíme skvěle.

 

Rubrika: