Jste zde

Členové DIR CZ uzavřeli testování UW skútrů

Vydáno dne 07. 05. 2004

Napsal: Jiří


Koncem dubna jsme s Davidem obdrželi dlouho očekávané pozvání na testování podvodních skútrů spojené s TMX ponory na málo potápěné hluboko položené vraky v průlivech u Chorvatských ostrovů. Celkem se nám to hodilo, protože DIR-CZ team se bude v září a listopadu 2004 účastnit mezinárodních jeskynních expedic v HR a USA a stojí před rozhodnutím, jaký typ skútrů bude pro tyto účely používat. V průběhu tohoto posledního testování jsme měli k dispozici 2 krátké typy skútrů od SUEX. Jeden byl s NiMh baterií a druhý měl klasický gelový olověný akumulátor.

Doposud jsme měli příležitost testovat skútry Silent Submerge (USA), Gavin (USA), český prototyp kopie Gavina a nakonec italský Zeuxo (Suex). Musíme konstatovat bez jakékoliv nadsázky, že již první dojem byl opravdu dobrý. Dílenské zpracování bylo skutečně na velmi vysoké úrovni a to i v drobných detailech. Skútry Zeuxo (Suex) jsou sériově vyráběny od roku 1999. Výrobce v průběhu doby a po náročných sériích testů i reálném nasazení při vrakových i jeskynních expedicích tyto skútry dotáhl opravdu k dokonalosti. V jednotkách je použita nejmodernější technologie, revoluční systém spojky a další vychytávky, které zvyšují spolehlivost a bezpečnost uživatelů. Toto vše přispívá k velmi dlouhé životnosti a celkové bezporuchovosti, se kterou se občas setkáváme u výše zmiňovaných ostatních výrobků. Byly rovněž i odstraněny přezky po stranách, které při skútrování samotném dost trpěly. Výkon skútru překonává ostatní typy, jež se se svým výkonem pohybují kolem 450 - 550 W. Celý trup a i vnitřní ústrojí skútru je koncipováno jako bezúdržbové a i po použití ve slané vodě nevyžaduje oplachování. Další velkou výhodou je možnost použití různých druhů vrtulí, které dokážou přenést plný výkon při různém druhu potápění. V neposlední řadě nás Zeuxo velmi příjemně překvapil svou spotřebou energie, kdy jsme při každém z ponorů hravě překonávali maximální provozní dobu na jedno nabití udávanou výrobcem. Dojem během samotném užívání ve vodě byl skutečně příznivý. Skútr je perfektně vyvážen na slanou i sladkou vodu a má velmi příjemné chování při prudkých změnách směru či hloubky, které dosahuje příznivým hydrodynamickým tvarem. Na přání pak lze zvolit typ akumulátoru a velikost těla podle požadavků na ponor a bezpečnost při něm.

 
 

Závěrem lze shrnout, že při rozhodování o koupi skútru a zvážení všech pro a proti se Zeuxo umístil na příčkách nejvyšších...

 

Rubrika: