Jste zde

GUE Rebreather kurz

Vydáno dne 17. 02. 2004

Napsal: Jiří DIR-CZ

Foto: David Mrzena DIR-CZ

"Když rebreather, tak Halcyon RB-80, když rebreather kurz, tak GUE".

Uznávám, že je to na začátek hodně odvážné tvrzení, ale pokusím se Vám vysvětlit, proč si to myslím. Už od roku 2001 jsem se zabýval myšlenkou začít se potápět s rebreatherem. Nejvíc jsem přemýšlel nad tím, zda ho vůbec využiji. Musíte si opravdu rozmyslet, zda se budete chtít věnovat tomuto druhu potápění. Protože, když už se pro rebreather rozhodnete, tak není cesty zpět. Nechat ho jen tak doma ležet, je prostě hřích. Je to samozřejmě také o penězích, zde se však návratnost investice projeví během 100-140 Tx ponorů. A vzhledem k tomu, že v průměru dělám kolem 50 Tx ponorů ročně, tak není o čem dále přemýšlet.

 

   

 

Při výběru konkrétního přístroje mě hodně ovlivnila poruchovost rebreatherů. Rozhodl jsem se pro SCR RB-80, protože o fatálních nehodách s CCR rebreathery jsem četl spoustu nepěkných článků. Za to s RB-80 se dělají světové rekordy. Vzpomeňme WKPP a EKPP. Dalším faktorem pro moje rozhodování bylo obsluha a údržba RB-80.

 

   

   

 

Když jsem se tedy rozhodl, že právě teď nastala chvíle si rebreather pořídit, tak se vynořila další otázka, kde a s kým si udělat kurz. V srpnu 2002 jsem se domluvil s Davidem Mrzenou a Honzou Lexou na tom, že pokud bude příznivá pořizovací cena za rebreather, tak do toho půjdeme společně. Poslal jsem e-mail do GUE s tím, že máme zájem si udělat kurz na RB. Odpověděl mi Jarrod Jablonski, že mi muže doporučit šéf instruktora GUE Andrew Georgitsise. Jelikož jsem měl na něj jen ty nejlepší reference, bylo rozhodnuto.

 

   

 

Andrew poslal mail, že se 28.10 potkáme v Halcyonu. Protože si David s Honzou ještě před RB kurzem dělali GUE cave 2, tak jsme byli na Floridě už o týden dříve. 28. října jsme se ráno sešli Andrewem v Halcyonu a jaké překvapení pro nás bylo, že spolu s námi budou dělat kurz na RB i dva kluci z WKPP. Teda musím říci, že oni si už dělali kurz RB 2 (potápění s rebreatherem+mixblock).

 

   

 

Naše první setkání začalo dotazem:"Proč si chcete koupit rebreather?". Každý účastník kurzu musí nejdřív obhájit koupi rebreatheru, což jde před lidmi s WKPP a JJ dost těžko. :-)) Naše odpověď, o tom, že jsme již vyčerpali možnosti s otevřeným okruhem moc neobstála. Ale naštěstí nám Andrew vysvětlil, že pokud se začnem potápět teď s rebreatherem, tak nás čeká velice dlouhá cesta, protože potápění s RB-80 nás vrátí úplně na začátek potápění. Moc jsem tomu nerozuměl, ale hned po prvním ponoru jsem pochopil co tím Andrew a JJ mysleli.

 

 

Po úvodním seznámení jsme začali probírat všechno možné o rebreatheru. Nejvíce zajímavé bylo povídání o jeho historii. Po dopolednim bloku jsme šli na oběd a pak už nastala ta dlouho očekávaná chvíle, smontovat rebreathery a hurá do vody. No nebylo to tak jednoduché, protože než nás Andrew pustil do vody s RB, tak jsme asi 3 hodiny seděli na stole v Blue Grotto a drilovali pouze základní emergence situace.

 

   

   

   

 

První ponor byl v nádherném prostředí. Obrovská kaverna s křišťálově čistou vodou o teplotě 23 stupňů Celsia, byla to prostě paráda, teda jak pro koho!. :-)

 

 

Asi po 10 minutách ke mně připlaval David a na wettnotesu mi napsal "já se dusím" a neustále přepínal RB na otevřený okruh. Andrew moc nechápal co to pod vodou vyvádíme, a stále mu přepínal okruh na uzavřený. Je fakt, že to bylo pro nás dost vzrůšo. Ono totiž při nádechu s rebreatherem začnete klesat a při výdechu začnete stoupat. (Při potápění s otevřeným okruhem je tomu naopak, jak jistě všichni víte).

 

První den byl pouze seznamovací, kdy jsme měli plavat ve stejné hloubce. Moc se nám to nedařilo. Druhý až čtvrtý den měl stejný scénář. Ráno jsme se sešli v obchodě Extreme Exposure a začali jsme plnit naše "rebreather doubles".

 

 

Potom jsme se přesunuli na tréninkovou lokalitu, která byla pro nás Fourty Fatom Grotto, kde je sídlo průkopníka "deep air" potápění Halla Watse. Tuhle lokalitu dobře znám, protože jsem se tu již několikrát potápěl. Lom je pokrytý zeleným planktonem, takže to vypadá jako u nás na vesnickém rybníku. Ale Hall má na svém lomu důmyslné zařízení, které plankton z hladiny rozhání. Pod vodou najdete spoustu plat v různých hloubkách, motorky, auta, ale i jeskyně. Je to krásná lokalita, ale až na poněkud vyšší vstupné.) Zdálky už slyším hlas Andrewa, ať přestaneme zírat a začneme si připravovat výstroj.

 

   

   

 

Po přípravě výstroje opět začíná suchý dril emergency situací. Vše děláme pořád dokola, až k úplné dokonalosti. To samé budeme muset předvést v absolutnim trimu-vyvážení v hloubkách 3m-30m. Před zanořením proběhne kontrola výstroje, na hladině kontrola, zda nám někde něco nepodchází a pak následuje zanoření. V hloubce 6m proběhne S-dril a Valve dril. Vše pozorně sleduje Andrew a Jarrod, a pokud se něco nepodaří,tak to opakujeme znovu. Pak následuje předem domluvený ponor, kde se za Andrewovi pomoci přihodí reálné situace. Ztráta vzduchu, porucha manifoldu, prasklý O-kroužek, ztráta buddyho, ztráta šnůry a spousta dalších reálných situací. Vše se zaznamenává na kameru a po ponoru se na videu vyhodnocují reakce a způsob řešení vzniklých situací. Andrew klade velký důraz na kvalitu provedení a nikoliv na rychlost. Velice zajímavé cvičení bylo sestup do hloubky 30m rychlostí 1m/1minutu a zpět a současně řešit vzniklé situace a dodržet výstupovou rychlost. Sestup a výstup byl bez vizuální reference na sestupové lano. Bylo to velice náročné, ale jelikož jsem nepodcenil přípravu na tento kurz, tak se mi to celkem dařilo. Každý kdo dělal nějaký GUE kurz, tak Vám potvrdí, že bez patřičné přípravy, je velice obtížné tento kurz zvládnout. Každý den probíhali teoretické hodiny, kdy jsme se učili vše o rebreatheru, rock bottom, a o plánování ponorů. Plánování ponorů je pro mě alfou a omegou potápění. Nechápu, jak někdo může napsat na své webové stránky, tak takhle vypadá správný plán ponoru a všechno ostatní je špatně. Ještě ke všemu člověk, který se potápí sotva dva roky a nikdy si žádný pořádný kurz neudělal. Když jsme plánování ponoru probírali s členy WKPP a JJ, jak dělají např.ponory ve Wakulle a tak jsme viděli, že co potápěč to jiný plán. Každý jsme individualita, která není tomu druhému podobná po žádné stránce ani fyziologické. Andrew, velký praktik pro plánování ponorů nám vše vysvětlil na příkladech.

 

Proto Vám doporučuji, nekopírujte plány teoretických potápěčů z jejich webových stránek, může to být pro Vás životu nebezpečné.Najděte si radši kvalitního instruktora (třeba GUE), který Vám vše vysvětlí.

 

Poslední den byla slavnostní večeře, kde se sešli všichni účastníci kurzu, včetně nového GUE instruktora. Večer jsme strávili u pár piv a pálivého mexického jídla.

 

 

Co napsat na závěr, GUE kurz je dobrá investice do vašeho potápěčského vzdělání.

 

Nedělejte a neplánujte věci, pokud tomu nerozumíte a nechápete proč to tak je. Při technickém potápění to platí dvojnásob.

 

Pokud máte zájem vědět více o potápění s RB-80, napište mi mail.

 

Rubrika: