Jste zde

Výstroj DIR-CZ II.část

II. část

 

 

LÁHEV PRO ARGON - Podle velikosti se nosí, menší na levé straně backplatu, kde je dobře schovaná, nebo větší na levém boku dvojčete. Nemá jen tepelný význam, ale především bezpečnostní. Zajišťuje poslední zdroj plynu pro záložní kompenzátor vztlaku (suchý oblek) v případě, že přijdeš o veškeré zásoby plynu v lahvích na zádech. Z lahve do obleku zajišťuje přísun plynu první stupeň plicní automatiky se středotlakou hadicí, který je buďto otevírán proti tlaku, nebo má pojistný ventil.

 

HLAVNÍ REEL - Musí mít minimálně 100m, musí se dobře držet, i když máš ve stejné ruce světlo, a nesmí být příliš těžký, aby bylo možné jej snadno držet co nejdál od těla. Musí být snadno ovladatelný, jednoduchý vzor a žádná past na lanko mezi klikou a cívkou, rozplétání zamotaného reelu může být velmi frustrující v hloubce, když čas tiká.

 

ZÁLOŽNÍ REEL - V jeskyni se používá jako reel na „jump," nebo jako záložní reel a při technickém potápění, jako reel pro deco bójku. Nosí se podle určení reelu, v levé (záložní), nebo pravé kapse (jump), případně na zadním D-kroužku mezinožního popruhu. Délka lanka je minimálně 30m pro jeskyní použití a 24m pro deco bójku. Mechanismus zablokování reelu je jednoduchý, pouhým zacvaknutím dvojkarabiny do děrovaného těla reelu a do lanka, které z reelu vede.

HLOUBKOMĚR - Nosí se na pravé ruce, aby bylo možné posvítit si na displej světlem v levé ruce. Měl by být jednoduchý, dobře čitelný a obsahovat nutné informace o času, hloubce, maximální hloubce, teplotě vody a výstupové rychlosti, ale neměl by nařizovat dekompresi. Dobrá myšlenka je, nahradit jeho gumový řemínek za gumicuk, který nepraská, nepuchřiví ve slané vodě a snadněji se nasazuje i sundává z ruky.

 

KOMPAS - Může se nosit i na levé ruce za světlem. Požadavky na kompas jsou obdobné, jako u hloubkoměru, jednoduchý, snadno čitelný a spolehlivý. Výhoda je, když má otočný prstenec s mířidly a ryskou, kterou lze označit stupeň úhlu a určit směr zpět ke břehu.. Je opět výhodné vyměnit řemínek za gumicuk, aby bylo možné si kompas z ruky sejmout a nasadit i pod vodou pro možné umístění kompasu před oči a přesné určení směru.

OBLEK- Suchý oblek slouží jako záložní kompenzátor vztlaku a zároveň přináší tepelný komfort i ve studených vodách, což polosuchý oblek nikdy splňovat nemůže. Jako suchý oblek není vhodný neoprénový, protože ten s přibývajícím tlakem ztrácí svůj vztlak a právě dobrý vztlak je základem DIR potápění. Pro delší ponory jej potápěči vybavují P-ventilem pro odvod přes ledviny přefiltrovaného pití ven z těla mimo oblek. Je dobré, když Tvůj oblek má velké kapsy na bocích obou stehen s přivázaným lankem, na který přicvakneš jejich obsah.

 

RUKAVICE- Na ponory vyžadující dekompresní zastávky není dobré používat suché rukavice, ale jen polosuché. Pokud si suché rukavice například při ponoru roztrhneš o vrak, na dekompresních zastávkách v chladné vodě budeš mít problém.

 

OBSAH KAPES:
Pravá kapsa  - wetnotes – slouží k poskytování slovního sdělení, deco plánů, nebo jiných důležitých informací. Je také ohebnější, než destičky na psaní. Má odolné listy s bezpečným vázáním a pružným obalem přizpůsobeným k připevnění dvojkarabinou pro připevnění k lanku od kapsy obleku a s kapsičkou pro tužku.
- pití
- loop na stages
- reel na jump
Levá kapsa  - záložní maska – s malým vnitřním objemem a ohebná.
- klíč pro výměnu druhého stupně regulátoru
- záložní reel
- nůžky na střihání rybářských sítí – až se  zapleteš na vraku do sítě tvořené z ocelových drátů, nožem je nepřeřízneš. Vyrábějí se dvousečné, mají lepší střih, ale menší lanka se Ti skřípnou mezi obě ostří a jednosečné mají slabší střih, ale nezapletou se Ti do nich menší lanka.

 

GATOR WRAPS- Brání plynu v suchém obleku, aby se přelil do lýtek při poloze těla v trimu. Jsou z gumových pásů kryjících lýtka a zapínají se na suchý zip.

 

PLOUTVE - Nejlepší jsou pořádné gumové ploutve, poskytují větší kontrolu v omezeném prostoru. Mají mírně negativní vztlak, tím brání nohám ve zvedání a protože jsou vyrobeny z jednoho kusu gumy, jsou maximálně odolné. Ideální proporce jsou, mírně tuhé a krátký a široký list. Gumové pásky upínající ploutve rády praskají a jejich přezky vytvářejí past pro Tvé lanko, proto je vyměň za ocelové pružiny, které neprasknou a snadněji se nasazují na nohu.

STAGE LAHEV - Pro tento účel se nejlépe hodí hliníkové lahve s jednoduchým postrojem a velkými karabinami pro snadné připevnění na D-kroužky. Součástí postroje jsou dva gumové popruhy pro uchycení středotlaké hadice s druhým stupněm automatiky. Láhev musí být označená tak, aby ses mohl ujistit, zda si bereš správný plyn a tak, aby to viděl i Tvůj partner. Láhev by neměla být oblepená zbytečnými nálepkami, aby Tvůj partner viděl na první pohled, jaký si bereš plyn. Při technických ponorech je nejvíce nehod právě při výměně plynů, proto je správné značení lahví velice důležité.

 

PLICNÍ AUTOMATIKA NA STAGE LAHEV - První stupeň vyber tak, aby byl otočný, spolehlivý a aby bylo možné jej vyčistit na kyslík (pokud jej použiješ na čistý kyslík). Mezi oba stupně regulátoru použij 1m dlouhou LP hadici a na manometr použij HP hadici dlouhou 15cm, což je ideální délka na umístění manometru gumicukem, mezi ventil lahve a první stupeň regulátoru. Manometr vyber tak, aby byl malý a snadno přehledný, s kovovým pouzdrem. Pokud jej chceš použít na kyslík musí být vyroben pro použití kyslíku.

 

Pokud jste si všimli nějakých nesrovnalostí, nebo budete mít otázky k tomuto článku, kontaktujte mne prosím na adrese: lukas@dir-cz.cz.

 

Rubrika: