Jste zde

Praktický pohled na výstroj

Vydáno dne 10. 04. 2003

Autor: Miroslav Kalousek

 

Určitě taky znáte ten problém, který se jmenuje výbava. Pro výbavu začala spousta z nás potápění vlastně dělat. Jak úžasné je předvádět kamarádům a okolostojícím slečnám snímky vlastní maličkosti těsně po svedení boje s lítým žralokem, lstivým vodním živlem, se sebou samým,… Něco si dosaďte. Chtěl bych se s vámi podělit o zkušenosti s výběrem mojí potápěčské výbavy a možná vás tak trochu zkusit ochránit před spoustou špatných investic. Protože ani já jsem nebyl špatných či horších voleb ušetřen, a stejně jako my všichni, i já jsem poslouchal řeči mnohem a mnohem zkušenějších (alespoň pod vodou).

A protože po expedici do floridských jeskynních systémů mohu prohlásit, že jsem až na pár drobností spokojený, zkuste číst tento článek s vědomím, že je zatrachtile subjektivní a taky ruku na srdce – osobní zkušenosti jsou stejně nepřenosné. Takže když vás uvidím třeba na akcích klubu v růžovém žaketku, není důvodu, abych se posmíval. Každý má své osobní preference. I když tenhle názor moc neventilujte, například v systému DIR jsme na to hákliví:-) (Ale mezi námi, stejně je máme a úplně šeptem – stejně tak je v detailech mají i instruktoři GUE). Takže k jádru pudla, jak je na tom Kalousek.

Oblek
Oblek jsem měl na Floridě úplně nový a moc jsem riskoval. Jet někam za veliké peníze a nevědět, zda mi bude sedět oblek, je blbost. Ale sedí! Měl jsem to štěstí a investoval jsem do obleku od DUI, typ CLX 450. Můžu vřele doporučit, jen změřit se musíte dát od člověka, který už s tím má nějaké zkušenosti. Má teleskopické torzo a trup je vyroben z kevlarové tkaniny, takže věřím, že něco vydrží. Kapsy na suché zipy, diagonální zip na hrudi překrytý dalším zipem, externí haupna, aby se daly používat dvě – do studené vody a do teplé. Jen boty mi dělaly zatracené potíže! Objednané rockboots se ne a ne vejít do ploutví. Šmajdal jsem chvilku v ponožkách a tvářit se kysele, že je prošlapu. Leč spásná myšlenka Jirky ponožky zachránila. Ještě na místě jsem zakoupil nizoučké botičky Scubapro- velikost XXXL a teď už jen pochrochtávám blahem. A na jednu věc nesmím zapomenout – už z výroby vlepený uriventil P – Valve. Přece jen je občas ven z jeskyně, nebo z vody, hodně, hodně, přehodně daleko. Vím, že víte, o čem mluvím.
 

 

 

Ploutve
Ploutve, když už jsem je zmínil, jsou Scubapro Jetfinn. S pružinami a absolutní spokojenost! Nechtěl jsem věřit, že odporná černá guma může být tak pronikavě odlišná od ostatních obdobných výrobků. Správnou funkci ploutví a suchého obleku ještě zajišťují tzv. psí dečky. Halcyon je prodává pod názvem Gator Wraps. Zabandážujete svoje zapálená lýtka a vzduch nacpaný do sucháče se do chodidel procpává jen hodně těžce. Zato když se procpe….

Podoblek
Podvlek jsem na Floridě na rozdíl od ostatních kluků neměl. Propadl jsem dojmu, že v 22 stupních Celsia teplé vodě bude stačit souprava, kterou používám na hřebenech hor. Polartec 100. Je pravda, že občas by se pro větší tepelnou pohodu při dlouhém traverzu hodil ještě Coolmaxový podoblek, ale jako lenoch jsem jej nikdy do tašky nepřibalil. A pak – nad vodou bylo takové teplo!

Křídlo
A dostáváme se možná k jzajímavějším věcem. Křídlo Halcyon Explorer 55, byť notně odrané o strop chodeb a při mém posledním ponoru na Cow Spring dostalo v notně úzkých restrikcích co proto i zespoda. Absolutní spokojenost. Zip je odrbaný do šediva, ale chodí, cordura drží.
 

 

 

Zádová deska
Backplate nějaký starší model téže firmy. Sedí a nic se na něm nedá zbodat. Nasadíte na dvojčata, na záda a hups.

Lahve
Dvojčata půjčená od Billa Reneckera, 112 cuft ocel, pořád ještě funím dost a dost. Ventily a můstek OMS. Šly notně ztuha. Což ale nezabránilo levému ventilu dvakrát skončit téměř roll off. Stage jsme si půjčovali od výše zmiňované potápěčské legendy, 80 cuft hliník. Jen postroje na nich byly Dive Rite se zoufalými karabinami přezdívanými mazlivě suicider clip. Šmarjá, to byla práce!

Regulátory
Automatiky APEKS 100 používám už dlouho k absolutní spokojenosti. APEKS 40 ATX mám pro stage. Vše v klasickém DIR gardu. Nešel jsem zatím kolem lepšího uspořádání.
 

 

 

Světlo
Kdysi jsem si zvykl na světlo Halcyon Explorer PRO 14 s HID 18 a dodnes na něj nedám dopustit. I když je pravda, že jeskynní potápění jako kdyby najednou jeskynním nebylo a noční hladinu 18 W HID výbojka promění v inferno. Ale já mám světlo rád! Halcyon sice nahradil velké Explorer kanistry na rok 2003 menšími a určitě praktičtějšími Heliosy s NiMh akumulátory, ale já na svoje ultratěžké olovo žehrám jen ve chvíli, kdy táhnu k vodě na opasku ještě kanistr k napájení videosvětel a v ruce housing s kamerou. Ale pokud to k vodě nemáte přes půl kilometru, na nějaké těžké poškození organizmu tohle putování není. Problémy s velikánským akumulátorem se objevují jen při cestování letadlem. Pečlivě sledovaná váha zavazadla povážlivě přeskočila limit a nastalo mocné přebalování.

Tak, a skončím jenom drobnou zmínkou o reelech, tedy cívkách a bubíncích. Hlavní Halcyon Pathfinder, na zadku a v kapse větší počet Defenderů. O tom, co jsem viděl na Floridě vyvádět s cívkami ostatních výrobců snad raději ústně.

O ostatních věcech není nutné se zmiňovat. Tady se rozbíhají konečně možnosti pro již zmiňované osobní preference. Například nakupovat masku podle rady kamarádů je blbina, protože třeba zrovna váš chobot do extrémně malé masky pro nádechové potápění nevejde a navíc v ní dostáváte klaustrofobii.. Vyberte si, co vám libo. Navíc růžový rámeček dovolí vaší tvář identifikovat na barevných skvrnách podvodních fotografií zcela neomylně.

Pokud máte chuť se na něco zeptat, napište, nebo si přijďte popovídat na bazén. Ale musím v závěru podotknout jednu věc – napsal jsem jen o mé volbě materiálu a výrobců. Kde, co a proč je to umístěno, aby se změť změnila ve funkční „slupku" potápěče, o tom píší jiní a podle mého názoru erudovanější. A jejich články jsou mnohem důležitější. To mi věřte.

 

 

 

 

Rubrika: