Jste zde

Průvodce potápěčskou výstrojí - 1. část

Vydáno dne 11. 10. 2002

Autor: Paul Larrett

Překlad: David Mrzena

 

CÍLE

Následující text je určen pro všechny stupně potápěčů, od těch co právě začali, až po ty, co se již potápějí mnoho let. Pokud jste na pochybách, věnujte čas alespoň přečtení části pojednávající o použití dlouhé hadice a odkazy na použití malého křídla s postrojem a adaptérem pro jednu láhev. Náklady na toto vybavení, které doporučuji jsou zcela srovnatelné jako náklady na "normální" výstroj. Myslete také na možnost, že Vaše požadavky na výstroj se mohou změnit, pokud zkusíte např. pokročilé potápění a Vaše výstroj přitom nemusí být zastaralá nebo nepřiměřená. Toto jsem se naučil tvrdou praxí! Dokonce ani pokud nikdy nebudete pomýšlet na takové potápění, budete se takto potápět mnohem svědomitěji a současně bezpečněji.

Cílem je pouze přimět čtenáře, aby se vážně zamyslel co používá a proč. Doufáme, že člověk, který právě začal, alespoň porozumí tomu, co si má koupit (vyvaruje se nástrah a koupí, kterých by pak litoval). Doufáme také, že po přečtení následujících stránek se i zkušený potápěč odváží zhodnotit znovu co používá a proč. Často potápěč horlivě brání to co používá prostě z důvodu " toto jsem si koupil a nebudu to teď měnit". Mnoho potápěčů také často doporučuje výstroj ostatním pouze z důvodu "tohle používám já", aniž by byli schopni důkladně vysvětlit základní důvody proč. Pokud by měli uznat, že to co současně používají není ideální, dnes již neodpovídající nebo zastaralé, špatně se domnívají, že by to bylo hanění jich samých a jejich potápěčských dovedností (hrdinství). Pokud by měli čestně říct, a byli vybavení svými současnými znalostmi a zkušenostmi, koupili by to samé znovu?
 


POTÁPĚČSKÝ PRŮMYSL
Velké výcvikové organizace nejsou schopny uznat zvláštní typy/značky výstroje. Navíc nemohou kritizovat nevhodnou výstroj pro strach z právních kroků. Ať vezmete jakoukoliv dobu, zdá se, že většina výrobců vybavení má dvě odlišné hlavní produktové řady: řadu "novinkovou" a řadu "osvědčenou".
"Novinková" řada je zaměřena na potápěče, kteří podléhají reklamě a potřebují mít to nejposlednější a "nejlepší" na trhu a řada "osvědčená" pro potápěče, kteří znají výstroj, kupují si ji na delší čas a nedají se snadno zlákat vším, co se třpytí. Novinková řada má všechnu podporu a slávu, která je podporovaná v každém okamžiku jako nabízející výrazně pokročilou technologii a je samozřejmě momentálně jednoznačně lepší než vše ostatní na trhu, včetně výrobcovy "osvědčené řady". Legrační na tom je, že zatímco stará dobrá řada se moc nemění, novinková řada ano, a to co bylo vyzdvihováno a propagováno jako nejposlednější a nejlepší jeden rok je často ten další již zapomenuto. Toto dělá z novinkové řady pochybnou koupi. Potápěčský průmysl pokračuje "ve znovuvynalézání kola" v očekávání větších prodejů. Mnoho z nejlepší výstroje se téměř (víceméně) nezměnilo po dlouhou dobu. Zádové desky a křídla, ačkoliv relativně nové ve Velké Británii, se ve Spojených Státech požívají od počátku 80. let. Jetfiny (ploutve - dočtete se později) se používají beze změny více než 30 let. Vyvážený pístový 1. stupeň automatiky Scubapro se zvolna vyvíjel, a podstatou (jádrem) zůstal nezměněn od 60. let.

Jakýkoliv časopis, který se pokouší dělat nestranné testy ačkoliv stejně vydělává většinu příjmů reklamou (jak to většina dělá) musí použít určitou "citlivost" když začne popisovat produkty, které budou brzy uvedeny na trh. Je na Vás číst mezi řádky a říci lidem o jak se věci doopravdy mají.

Zeptejte se sami sebe KDO? Vám radí. Jaký je rozsah a hloubka jejich znalostí a zkušeností? Jaké kvalifikace dosáhli? Získali zkušenosti i z jiných organizací než je BSAC/PADI které mohou být užitečné dokonce ipro NEtechnické potápění? Třeba použití dlouhé hadice (dočtete se později) je dobrým příkladem. Tato technika je bezpečnější pro všechny druhy potápění. Zeptejte se sami sebe, zdali výhody určitého typu výstroje se Vám budou hodit a vyhovovat Vám i později. Nebo naopak se zeptejte které nevýhody to pro Vaši výstroj může mít. Když budete mít přečtené všechny argumenty a promluvíte o nich s různými lidmi, budete mít lepší šanci učinit správné (fundované) rozhodnutí.

Právě proto většina ze sportovní potápěčské společnosti používá něco, co samo o sobě není dobrým důvodem k požívání/ke koupi. Nad vším co jsi sebou berete do vody by jste se měli zamyslet a zvážit všechna pro a proti a měli by jste být i schopni vysvětlit myšlenkový proces a logiku, která vedla ke koupi/používání něčeho. "Dělat a mít všechno pouze jako ti druzí" není sám o sobě odpovídají důvod, že je to dobře. Pokud byla část výstroje důkladně vymyšlena a vyzkoušena, jednak jako studie a jednak jako praxe, a přesto se stalo, že jí mají všichni, pak je to opravdu dostačující. Ale neusuzujte po jedné minutě, že to je ten případ. Hodně z výstroje (valná většina) je špatně navržena, překombinovaná nebo prostě zbytečná (nepotřebná). Je lepší se držet věcí které jsou jednoduché, účelně navržené a vyrobené z kvalitních materiálů. Pokud Vám prostě ještě nějaká část vybavení nikdy neselhala, neznamená to, že jste vybrali dobře. Několikrát jsem přeletěl Atlantik bez nehody. A zdravý rozum mi říká, že je bezpečnější letět s letadlem co má dva motory než s jednomotorovým.

Většina rekreačních potápěčů, bez rozdílu jejich stupňů pokročilosti, je málo informována, která výstroj by pro ně byla v současnosti i v době až pokročí ve svých schopnostech. Cílem je naučit sebe sama ve skutečnosti dokázat se podívat dál než za první možnosti a vyvarovat se typických prvních výběrů a pochopit od začátku která část výstroje se nestane nevhodnou až se dostanete v potápěčském poli do podstatně vyšších úrovní znalostí a dovedností.

Nákupy výstroje jsou ve skutečnosti stavebnicové. Pokud začnete s jednoduchou láhví, zádovou deskou, nosným postrojem a křídlem, jakýkoliv pokrok ve Vašich dovednostech a výběrech potápěčských lokalit bude jen přirozený vývoj, umožňující Vám stale stejný způsob uspořádání výstroje. Potápěč, který začne se systémem "zádová deska a křídlo" se základní konfigurací držáku jedné láhve s dlouhou primární hadicí, se postupně bude pohodově přesouvat do oblasti pronikání do vraků, do hlubšího potápění a nebo i do oblasti jeskyních průniků, pokud bude v budoucnu chtít. Pokud Vám již jednou bude toto postrojové nastavení blízké, spolu s proudnicovým profilem a dovedným použitím co nejmenšího počtu D-kroužků pro sjednocení rozměrů a umístění výstroje, přechod z jednoduché láhve na dvojče již nebude žádná potíž.

POUŽITÍ JEDNOTNÉHO (uceleného) SYSTÉMU
Je zde mnoho co může být řečeno pro potápění ve stejném systému - jak různí lidé připravovali tento systém a byl usilovně vymýšlen a rozsáhle testován. Dám Vám pro to čtyři dobré důvody, a jsem si jistý, že jsou zde mnohé další:

1) Schopnost záměny/prohození mezi částmi Vaší vlastní výbavy. Jako příklad může být mít stejně velké a typově shodné přímé zásobení na všech částech Vaší výstroje (uvidíte později).

2) Schopnost záměny/prohození mezi částmi Vaší vlastní výbavy a částí výbavy někoho jiného. Jako příklad může být použití Vašeho přímého zásobení na jejich křídle, nebo pokud by jste si potřebovali vypůjčit část něčí výstroje pro ponor pokud Vaše nebude k mání/rozbitá.

3) V případě nouzové situace, budete znát jejich výstroj stejně dobře jako vlastní. "Buddy prověrky" Vám nikdy nebudou tak povědomé s jejich nastavením stejně tak jako s Vaším.

4) Když mnoho velmi zkušených potápěčů, potápějících se jako tým po mnoho let v náročných ponorech (za různých podmínek a v různých prostředích) dá hlavy dohromady uzpůsobí/vyberou svou výstroj na základě svých zkušeností a společného mínění, co tě přesvědčuje že víš něco lépe?

Tento poslední bod znepokojuje některé lidi, kteří si myslí že tímto vyhlazuje možnost osobní volby. Do určité míry ano, ale vybírání jednotlivých částí výstroje není to samé jako vybírání co nosit za oblečení. Vybírání oblečení totiž nevyžaduje technické vědomosti tak jako potápění. Navíc také nese Vaši bezpečnost (doufám!). Mít tu správnou výbavu z Vás ale neudělá výborného potápěče pokud také nebudete mít správné znalosti, dovednosti a zkušenosti z vody. Mít dobré znalosti ale nesprávné vybavení znamená, v lepším, že nemůžete využívat svůj plný potenciál, v horším, že podstupujete zbytečné riziko. Mít špatnou výbavu a slabé znalosti znamená že jste nehoda, která čeká jenom na to, až se stane.
 


DLOUHÁ HADICE VERSUS STANDARTNÍ "OCTOPUS"
Je běžný způsob používání 2. stupně automatiky s normální délkou hadice včetně "octopusu" s trochu delší hadicí nejlepší způsob jak mít uspořádané věci? Nepřevzali jste náhodou toto jako dané, aniž by jste o tom jakkoliv přemýšleli? Používáním tohoto systému potápěč dýchá ze svého 1. druhého stupně (s normální délkou hadice) a "octopus" si schovává pro osobu, která je někde kolem.

Je zde však i jiný (alternativní) systém který má mnoho výhod nad systémem popsaným výše. Ten zahrnuje mít váš primární druhý stupeň automatiky zavěšený na 5 nebo 7 stop (150 až 210 cm pozn. překladatele) dlouhé hadici a váš záložní druhý stupeň na hadici o standartní délce (60-80 cm).

7 stopá hadice je vedena tak, že z prvního stupně automatiky míří dolůpo pravé straně zad podél tlakové láhve, pak zezdola napříč přes hrudník , zleva kolem krku a pak do úst. Z jasných důvodů neobtáčejte hadice kolem krku vícekrát. Foto níže vám to pomůže znázornit. V tomto případě je hadice založena pod kanistrem(box pro baterie).

Záložní druhý stupeň, na hadici normální délky, jde zezadu přes pravé rameno a sedí pak pod vaší bradou, připevněný na pružné šňůrce (gumě). Takovéto uspořádání záložního druhého stupně má mnoho výhod. Za prvé, je přesně tam kde ji potřebujete mít, blízko vašich úst. A stačí pak mírný pohyb rukou a máte automatiku v puse. S trochou praxe si pak budete umět vzít automatiku do pusy i bez použití rukou! Za druhé, záložní automatika není vláčena žádným bahnem/špínou a bude tím méně náchylná k problému. Za třetí, umístění zálohy znamená, že nebude představovat bod/věc, za kterou se budete zachytávat - nemůžete uvíznout. Za čtvrté, pokud automatika volně spustí (zamrzne), nebo bude upouštět jakkoliv proud vzduchu, okamžitě to poznáte, protože je přímo před Vámi. Klasické umístění "octopusu" žádnou z těchto výhod nemá.

A mimo tyto výhody můžeme přidat tu největší výhodu používání 7mi stopé dlouhé hadice a to když dojde k "nouzovým situacím". Systém je nastaven tak, že v případě, že je vaše potápěčské dvojče (buddy) bez vzduchu/plynu, vy mu poskytnete-dáte dlouhou hadici a přejdete na svou zálohu, kterou máte pod bradou. Tento systém je ideální v tom, že poskytuje téměř 5 stop (150 cm) okamžitě k dispozici a zbytek 2 stop (60 cm), které uvolníte pouhým švihnutím ruky. A navíc, potápěč může lehce vrátit dlouhou hadici do původní pozice bez cizí pomoci.

Další techniky pomocí nichž je 7mi stopá hadice vložena podél stěny láhve (např. držena chirurgickými hadicemi) nebo za potápěčovou hlavou poblíž manifoldu neumožňují vrátit hadici zpět na místo bez pomoci a kladou komplikace nebo znemožňují přístup k manifoldu-uzavíracímu spojovacímu ventilu. Když zastrčíte dlouhou hadici do nějaké chirurgické hadice, cítíte, že je na ní zapomenuto a skutečně pro někoho je, ale co se stane když je vytažená ven nebo nesprávně zastrčená? Pokud se spolehnete na svého buddyho aby vám hadici takto upravil, kde vezmete záruku, že je to podle vašich představ nebo dokonce zcela správně usazeno? Ve sportu který vyžaduje soběstačnost, zdá se to logické uspořádat si výbavu tak, že vás to nutí záviset v tom na svém buddym?

Poskytnutím automatiky na dlouhé hadici v situaci bez vzduchu přímo z úst člověk zaručuje, že ten kdo to potřebuje dostane čistou, plně funkční automatiku. Pokud postoupíte jakoukoliv jinou automatiku potápěči bez vzduchu, je možné, že dostane automatiku, která bude obsahovat nečistoty, a ten vystresovaný potápěč to nebude schopen zvládnout. V podstatě, to co uděláte je, že "položíte poslední stéblo na záda velblouda", vytvoříte poslední problém, který váš buddy může řešit. Výhoda poskytnutí dlouhé hadice je, že jste pořád připraveni na tuto velice možnou skutečnost. Jste vlastně v jádru pořád připraveni na řešení situace bez vzduchu.

Ve scénáři situace bez vzduchu (OOA - anglická zkratka pro tuto situaci), potápěč, který je bez vzduchu, může být a je to typické, ve velkém stresu, je neschopný vystačit s dechem, i když by mohl pokud by byl klidný. Jak se jim zužuje vidění na tunelové, nechcete jim nechat možnost na záchranu jako ztracenou tím, že jim dáte zálohu, která nemusí být funkční, nebo není čistá, nebo že vám bude trvat další 4 vteřiny něž ji vyndáte. Takovýto druh zdržení je stejně donutí vzít vám automatiku z vašich úst. A musíme také vzít v úvahu velké množství bublin, které jsou přítomny, pokud z automatiky volně uniká vzduch, a může se stát, že my přes ně těžko budeme hledat místo, kde je uložen "octopusem" klasicky.

Automatika na dlouhé hadici se jim dostane do pusy okamžitě a mají i dost místa k pohodlí. Při dýchání z dlouhé hadice, OOA potápěč necítí vytrhování automatiky ze své pusy v každém okamžiku, kdy se náhle pohne tělem jinam a to je možné v nouzové situaci předpokládat.

Tím, že mají podporu ve funkčním dýchacím systému se cítí více pohodlně. Uklidní se takto daleko rychleji a budou spolupracovat při plavání k hladině. 7-stopá hadice dále poskytuje dobrou bezpečnostní rezervu k dosažení ostatních potápěčů v případě že jsou v malém uzavřeném prostoru a pokud jsou již venku, tak Vaše vedení a plavání není narušováno neustálým narážením do druhého potápěče, který je přitahován příliš blízko krátkou hadicí (např. v proudu nebo během dekomprese).

Ačkoliv byla původně 7-stopá hadice vyvinuta pro jeskynní potápění, jaký je rozdíl mezi tím mít plavat v průchodech ve vraku a v jeskynních tunelech? Dokonce i při potápění ve volné vodě delší hadice činí plavání jednodušší a méně stresující. V situacích bez vzduchu osoba, která dostane dlouhou hadice plave vpředu a tak může druhý potápěč lépe sledovat prvního a vývoj jeho chování. On/Ona je tímto tedy v mnohem lepším postavení, aby mohl reagovat na jakýkoliv další problém.

Když si přečtete nějaká hlášení o nehodách, zjistíte, že lidé zahynuli i poté co se již dostali ke vzduchu, který jim byl poskytnut. A to proto, že buď potápěč v panice měl další problémy nebo se situace pro něj stala příliš stresující a potápěč neodstranil tuto situaci rychlým zvládnutím stavu. S důkladným cvičením a praxí se situace bez vzduchu (OOA) stanou jen trochu větší obtíží (která jen přeruší ponor), když budete používat 7-stopou hadici.

Navzdory její rostoucí popularitě, zůstává mnoho potápěčů, kteří jsou proti poskytování ze svých úst. Následující diskuse znázorňuje nejčastější udávané důvody proti poskytování dlouhé hadice z pusy.

Poslední věc co bych chtěl udělat v situaci když nemá někdo vzduch je vzdát se svojí primární automatiky.
Tato starost se doopravdy nezdá být jako odůvodněný strach. To je jako když je potápěč/ka neschopný/á vyndat si automatiku z pusy na 5 až 10 vteřin, to ale pak znamená, že nemá dovednosti nebo není dostatečně zkušený, aby se mohl potápět ve volné vodě tak či onak. Člověk může zmínit tuto potápěčovu schopnost vypořádat se se situací bez vzduchu, při které potápěč který nemá vzduch si vybírá automatiku z jejich pusy navzdory jejím nejlepším účelům. Potápěč s touto mírou zájmu o automatiku v jejich ústech může toto shledat jako opravdovou výzvu jak se vypořádat s velmi reálnou možností náhodného vytržení automatiky.

Nechci dýchat ze své dlouhé hadice, chci mít v puse automatiku s nejlepším výkonem a dlouhá hadice ho snižuje.
S doslova tisíci hloubkovými průnikovými ponory, které byly uskutečněny potápěči dýchajícími z dlouhé hadice, se zdá argument ohledně výkonu spíše jako bod k debatě. Přesto, pokud by někdo trval na skutečnosti, že snížený výkon je pravda, zdá se jako špatné řešení nechat vystresovaného potápěče bez vzduchu, který lační jen po tom se nadechnout, na této méně výkonné automatice tak, aby vy jste mohli mít více pohodový ponor. Vaše automatika s nejlepším výkonem musí být na dlouhé hadici a pokud je její výkon nepřijatelný v pohodové situaci, pak je zcela určitě nevhodné tvrdit, že Váš stresovaný potápěčský buddy je tím lépe připraven kvůli zvýšení odporu. Já používám jako druhý stupeň Scubapro G250 na své dlouhé hadici a Scubapro R380 jako svou záložní automatiku.

Já mám Oba 1. stupně Scubapro Mark 20. A nepocítil jsem žádný rozdíl ve výkonu při používání dlouhé hadice. Každá naučená dovednost zaslouženě většinou přináší propracovanost. Dlouhá hadice se může některým lidem zdát ze začátku nezvyklá, ale s trochou cviku je překvapující, jak si na ní zvyknete. Pravidelné opakování nacvičování situací bez vzduchu ať jste již zkušený potápěč nebo zatím jen pokračující ve výcviku by se mělo provádět stále. Prováděním takovéhoto tréninku se zdokonalíte i ve vyndavání a zpětném zakládání dlouhé hadice. A až/když to bude muset dělat naostro, pak se můžete spolehnout pouze na takové reakce, které budete dělat už automaticky.

 

 

Rubrika: