Jste zde

Co je špatného na rekreačním potápění v jeho současné podobě

Vydáno dne 06. 10. 2002

Autor: Dan Volker

Víc než podle Hogarta -- dělat to správně

 

Tento článek byl v originále napsán Danem Volkerem, autorem South Florida Diving Journal, který vzal koncept DIR (Do It Right) z pohledu současného stavu rekreačního potápění. Jeho článek jsme zvolili na tyto stránky, protože je přínosem užitečných myšlenek jak se zamyslet nad stávajícím či budoucím uspořádání výstroje, nad svým přístupem k bezpečnosti potápění a týmovou prací se svým buddym. Vzhledem k tomu, že koncept DIR vyvolává během různých příležitostí zbytečně emociální reakce v kruzích technického a jeskynního potápění, vybrali jsme článek od člověka, který není jeskynní potápěč a jeho oblíbená forma potápění je freediving s charakteristickými dlouhými tuhými ploutvemi. Dan Volker je mezi potápěči na jižní Floridě známý svojí vynikající fyzickou kondicí udržovanou díky jeho oblibě aerobních sportů jako je vytrvalostní cyklistika. Jeho článek je dle našeho názoru nestranný pohled sportovce na rekreačního potápěče v současných podmínkách. Originální článek naleznete na stránkách www.gue.com.

Adolf Vondrka a Jiří

Takže jak pomoci rekreačnímu potápěči stát se "lepším a bezpečnějším"?

 

Čtyři hlavní témata by měli být adresovány:

- Potápěčský trh je zaplavený výstrojí, která při plavání ve vodě tvoří tolik čelního odporu, že se plavání stává pomalé a fyzicky náročné.

- Řešení nouzových situací při ztrátě vzduchu vyvolává skutečný "strach".

- Bez ohledu na stupeň výcviku je většina rekreačních potápěčů špatně informována o tom, která výstroj pro ně bude ideální s jejich přibývajícími zkušenostmi.

- Současná potápěčská instruktáž nepřikládá příliš velký význam tomu jak se stát lepším "buddy".

 

POTÁPĚČI BY NEMĚLI POUŽÍVAT NEHYDRODYNAMICKOU VÝSTROJ VYTVÁŘEJÍCÍ TOLIK ODPORU, ŽE SE POHYB VE VODĚ STÁVÁ POMALÝ A FYZICKY NÁROČNÝ.

Tato záležitost se vztahuje přímo k nabídce na trhu, která je řízená každoročními renovacemi produktových nabídek a tlakem prodávat potápěčskou výstroj vypadající "velmi technicky". Výrobci výstroje vytvořili image současného kompenzátoru vztlaku jako velkého žaketu s velkými prostornými kapsami, do kterých se dá nacpat mnoho věcí obklopujících potápěče "s ochranou vztlakem na virtuálně všech stranách". Problém s tímto konceptem je takový, že rozšířením vztlaku do všech stran vytváří tento typ žaketu velkou plochu pro odpor vody a s přídavkem velkých kapes se tento odpor ve vodě ještě více zvyšuje. Pro výrobce výstroje a potápěčské obchody to znamená, že čím komplikovanější a větší jsou schopni kompenzátor vztlaku vyrobit, tím za něj mohou více účtovat. Jak se kompenzátor vztlaku stává více komplikovaný, výrobci výstroje mohou vytvářet zdánlivě nekonečné variace barevných schémat a příslušenství, které z kompenzátoru udělají skvělý módní doplněk.

Z naší potápěčské perspektivy by "kompenzátorem vztlaku" mělo být to zařízení, které při plavání pod hladinou nepřidá žádný odpor vody k odporu již tvořeném potápěčskou lahví. Pokud si někdo měl možnost vyzkoušet jeden z těch starých modelů zádových desek s popruhy (které neměli žádný kompenzátor vztlaku, pouze popruhy a držák na lahev) tak by věděl o kolik je rychlejší ve vodě a o kolik méně fyzické práce by musel vynaložit k plavání. Ale přirozeně většina potápěčů potřebuje kompenzaci vztlaku za pomoci nějakého vaku naplněného vzduchem. Řešením je jednoduchý popruh, který na přední část těla nepřidává žádný profil pro odpor ve vodě a kompenzátor ve tvaru podkovy, který se přitiskne k obrysu lahve aniž by přidával nějaké čelní plochy pro další odpor. V případě úplného vyprázdnění kompenzátoru jako při neutrálním vztlaku vznikajícího z kombinovaných efektů vztlaku danného objemu plic, vašeho tělesného tuku, tenkého neoprenového obleku a protiváhy zátěžového opasku, bude jakýkoli další odpor přidaný k tomuto systému prakticky identický s původním starým systémem. Nyní ovšem už s možností kompenzace pokud je zapotřebí. Pokud vyvstane potřeba přidání dalšího příslušenství, jednoduše se připevní přímo na popruh na některý z přídavných D kroužků, které jsou k dispozici na přední části těla. Na vašem "normálním sestupu" využijete tohoto velmi nízkého odporu vody k tomu, aby jste udržovali co nejmenší fyzickou námahu pro plavání ve vodě. Takto nízký profil vyžaduje jen malou námahu k udržení rychlosti, kterou by bylo fyzicky náročné udržet s typickými designy obvyklých žaketů. Vaše nízká fyzická námaha vám sníží srdeční tepovou činnost umožňující nižší frekvenci dýchání, nižší saturaci tkání dusíkem za každou minutu pobytu na dně, a tím také delší časy na dně. Pokud se někdy v budoucnu rozhodnete si pořídit skútr, budete překvapeni o kolik budete s tímto nízkým odporem vody rychlejší, což znamená získání mnohem většího rozsahu pokrytí během jízdy se skútrem.

ŘEŠENÍ NOUZOVÝCH SITUACÍ PŘI ZTRÁTĚ VZDUCHU VYVOLÁVÁ SKUTEČNÝ "STRACH".

Potápěči pracující v těch nejobtížnějších typech výzkumného potápění již před dlouhou dobou adoptovali lepší způsob jak asistovat dalšímu potápěči při ztrátě vzduchu. Je to způsob, který zatím nebyl implementován většinou výcvikových organizací. Je to koncept, při kterém potápěč poskytne dlouhou hadici s připevněným druhým stupněm potápěči při ztrátě vzduchu. Dlouhá hadice by měla být hlavní automatikou s druhým stupněm a dlouhou hadicí, která se obtočí kolem krku umožňující velmi rychlé poskytnutí hadice potápěči bez vzduchu. Délka 1.5 – 2.1 metru (5-7 stop) je dostačující pro použití na otevřené vodě a poskytuje dostatečnou bezpečnostní vzdálenost pro dosah druhého potápěče i v případě, že se nachází v menším uzavřeném prostoru. Pokud se oba dostanou mimo uzavřený prostor, kontrola plavání již není ztížena neustálým narážením do druhého potápěče, který by byl jinak neustále přitahován krátkou hadicí. V okamžiku kdy jako potápěč poskytnete svojí primární automatiku, začnete dýchat ze svého druhého stupně umístěném na krátké hadici, která je zavěšena pod vaší bradou a držena na smyčce vytvořené gumovou či gumoprovázkovou trubičkou. Pokud bychom použili ilustračního příkladu, tak potápěč který ať už dočasně či trvale ztratí vzduch, je obvykle ve velkém stresu a neschopný zachovat klid, natož pak vydržet s dechem o mnoho déle. V okamžiku jak se takto postižený potápěč uzavře do svého tunelového vidění s jediným cílem obnovení dýchacího média, to co rozhodně nechcete udělat je možnost podání druhého stupně, který třeba nebude fungovat nebo který zrovna obsahuje trochu vody nebo vám to trvá další čtyři vteřiny tento druhý stupeň vytáhnout. Takovéto zpoždění by stejně nakonec způsobilo, že by si potápěč sáhl pro automatiku ve vašich ústech, kterou právě používáte. Použití dlouhé hadice vám umožní poskytnout vzduch okamžitě a ještě navíc dostatek místa pro manipulaci. Díky dýchání z druhého stupně na dlouhé hadici se potápěč při ztrátě vzduchu nebude cítit, jako že se mu za použití krátké hadice automatika každou chvíli vytrhne z úst jako při náhlém pohybu těla v nouzové situaci. Potápěč se bude cítit mnohem bezpečněji podporován funkčním dýchacím systémem. Takový potápěč se automaticky zklidní daleko lépe a asistence při nouzovém výstupu se stane mnohem snažší.

JAK NAKUPOVAT VÝSTROJ

Většina rekreačních potápěčů bez ohledu na stupeň výcviku je špatně informována o tom, která výstroj bude pro ně ideální s jejich přibývajícími zkušenostmi. Cílem by mělo být získání zkušeností usnadňujících možnost výběru první výstroje a pochopení od začátku, která výstroj se nestane postupně zastaralou se zdokonalujícím stupněm potápěčských zkušeností a výběru potápěčských lokalit. Nákupy výstroje mohou být ve skutečnosti velmi modulární. Pokud začnete s přístupem jak to "dělat správně" (Do It Right -- DIR) a začnete s jednou lahví s popruhy a křídly typu Halcyon, jakýkoliv další vývoj vašich dovedností a výběru potápěčských lokalit bude jen přirozeným vývojem, který vám umožní použít stejný typ výstroje.

Potápěč začínající se zádovou deskou (backplate) a křídlem při použítí jedné láhve a druhého stupně s dlouhou hadicí se bude velmi pohodlně pohybovat i při penetraci vraků, hlubším potápění nebo i při jeskyním potápění. Jakmile se úplně seznámíte se systémem použití popruhů, obnášející konfiguraci uspořádanou u těla a efektivní využití D-kroužků ke standardizaci umístění manometru a další výstroje, potom se případný přesun z jedné lahve ke dvojčeti stane bezproblémový.

Potápěč, který nebude nikdy chtít dvojče a již dosáhl pokročilého stupně rekreačního potápění nebo pokročilého potápění s nitroxem, může zjistit, že jedna sedmilitrová hliníková pony láhev láhev je dostačující pro potápění do 40 metrů bez vrakové penetrace. Při použití konfigurace typu Halcyoun bude přídavek této láhve k přední časti popruhů optimální. Všimněte si tohoto přístupu. Použití pony láhve není pro získání záložního zdroje vzduchu. Pony láhev má sloužit jako deco láhev s typicky bohatým nitroxem jako EANx 50 nebo čistým kyslíkem. Tuto pony láhev použijete jako by technický potápěč použil stage láhev pro dekompresi. V případě ztráty vzduchu u dna je vaše záloha plavající okolo -- tím je Váš Buddy. Dobrý buddy bude vždy u vás. Pokud není dobrý buddy, tak jeden z vašich důležitých výběrů "výstroje" byl velmi špatný (výběr buddyho).

V případě vašeho zájmu pro vás přidání dvojčete nebude znamenat přeučení se kompletně nového typu potápění s jiným kompenzátorem, budete jen cítit, že máte větší hmotu na zádech, ale zbytek zůstane úplně stejný. A tohle je ideální, protože stupeň znalosti a ovládání vaší výstroje by měl být dokonalý a velmi pohodlný, takže vás to nebude zatěžovat od vžívání si zcela nových potápěčských návyků. To znamená například následovat šnůru v jeskyni či vraku a dávat pozor, aby jste jeskyni nebo vnitřní prostory vraku nezakalili svými ploutvemi z přidané obavy z potápění v uzavřeném prostoru. Stupeň ovládání nových prvků výstroje se stává faktorem při změně lokality kdy se chcete dostat k hlubším potápěčským místům a budete chtít použít dvojčete pro přidané bezpečí s přidanou zásobu vzduchu. Poté co dosáhnete široké spektrum zkušeností chce mnoho zkušených potápěčů zkusit jít k zazším limitům, například navštívit v 45 metrech vrak nebo v 70 metrech útes. Zatímco tací potápěči budou potřebovat výcvik od správného instruktora, aby tyto hlubší ponory provedli bezpečně, výběr správné výstroje je také kritický. Absolutní zkušenost se svojí výstrojí je jedna z klíčových zaležitostí ke zvýšené bezpečnosti. Pro takovouto příležitost je jedna popřípadě dvě láhve s jinou dýchací směsí nezbytná pro použití při dekompresním potápění a takovéto láhve budou připevněny vepředu na popruh. Jelikož není nutné nijak měnit typ popruhů na který jste vlastně zvyklí, přídavek stage lahví k výstroji by nemělo nijak ohrozit vaše pohodlí při stávající konfiguraci výstroje. V případě, že by jste od prvopočátku svého potápění používali typický žaket s jednou lahví a najednou jste chtěli použít dvojče s jednou nebo se dvěmi stage lahvemi umístěnými vepředu, měli by jste velmi dramatickou změnu výstroje vůči které jste byli zvyklí. Což samozřejmě nepomůže bezpečnosti na vašich následujících sestupech.

JAK BÝT LEPŠÍ BUDDY

Řekněme, že vy a vaši tři přátelé si vystrojíte konfiguraci podle doporučené sestavy backplate, křídla a popruhů ve stylu DIR. Každý z vás bude dýchat z druhého stupně na dlouhé hadici jako z primární automatiky, každý má svoji záložní, která jim visí na krku pod bradou, a každý z vás si plave poklidně nade dnem. Pokud by někdo z vás měl problém, ostatní dva mají přesně tu stejnou výstroj a každý ví kde problém je a ví jak ten problém vyřešit. Pokud by to byla jenom nouzová situace v případě ztráty vzduchu, okamžitě by jste u sebe měli jednoho z vašich kolegů, který by vám poskytl svoji automatiku. Takže by jste se prakticky necítili ohroženi, že by jste neobdrželi vzduch jednoduše a včas.

Na druhou stranu si vzpomeňte kolikrát už jste viděli někoho při ponoru, který plave okolo a najednou mu jeho lahev vyklouzne z popruhů. To se ve skutečnosti stává často na charterových lodích. Jelikož jste podobný kompenzátor ještě nikdy neviděli a systém uchycení lahví je zmatený, takže opravdu nevíte jak tomu kolegovi rychle pomoci. Zatímco se mu snažíte pomoci, tenhle nešťastný potápěč přijde o svůj vzduch pouhým vytržením automatiky z úst a není schopen kontrolovat svůj vztlak a tím pádem začíná ohrožovat vaši bezpečnost stejně tak jako tu svoji. A to obzvlášť pokud se mu budete snažit dát svůj oktopus, který máte umístěný někde po straně na krátké hadici! Z tohohle příkladu si umíte představit jeden z mnoha důvodů, proč by vaši potápěčští kolegové měli mít stejnou výstroj. Buď budou vědět jak vyřešit typický problém anebo cokoliv nebudou moci vyřešit hned, tak vás alespoň mohou dostat v poklidu na hladinu.

Samozřejmě nezapomeňte, že mnohem důležitější pravidlo než všechny ostatní zmíněné v tomto článku, je "pravidlo číslo jedna", které zní "nepotápějte se s nebezpečnými potápěči". Pokuste se potápět pouze s lidmi o kterých víte, že se bezpečně potápějí a používají stejné procedury a konfiguraci jakou používáte vy. Pokud se "nachomítnete k někomu", kdo si připravuje svoji výstroj opravdu špatně a má mizernou konfiguraci, pokuste se mu v klidu vysvětlit proč si myslíte, že systém DIR by tuto výstroj uspořádal jinak. Možná že mu můžete aspoň pár věcí ukázat jak by šlo udělat bezpečněji. Pokud to nepůjde, tak se na charterové lodi můžete vždycky snažit podívat po někom, kdo má podobnou výstroj a přístup k potápění a můžete se dát dohromady s ním. Nezapomeňte pokud si nepřivedete dobrého potápěčského buddyho sebou, tak nemůžete nikdy vědět jestli budete mít skutečně nějakou zálohu. Z tohoto důvodu se můžete rozhodnout, že některý hlubší sestup, který jste plánovali, není vhodný bez dobrého buddyho a tak se radši můžete rozhodnout pro úplně jinou potápěčskou lokalitu na váš první sestup. Použijete prvního sestupu k tomu, aby jste si zkontrolovali jak je na tom Váš buddy. A taky jeho nechte vyzkoušet jak jste na to vy, než se pustíte do něčeho hlubšího nebo něčeho extrémnějšího na co jste se těšili. Až jednou naleznete dobrého buddyho, kterému budete věřit, chovejte se k němu hezky, protože jednou na něm Váš život může záležet.

 

Rubrika: