Jste zde

Co je to DIR?

Vydáno dne 06. 10. 2004

Autor: Andrew Georgitsis

Doing It Right (Dělej to správně)
 
DIR (Doing It Right) je potápěčský systém, který si klade za cíl maximalizovat zábavu při potápění a zároveň minimalizovat námahu a riziko. DIR systém je praktikován potápěči po celém světě v prostředí od mělkých korálových útesů, přes hluboké vraky v oceánech až po extremní penetrace v jeskynních systémech. Minimalizováním potápěčova úsilí společně s propagováním systémů pro maximalizaci bezpečnosti a efektivnosti. DIR vytvořil revoluci v potápěčské zábavě a bezpečnosti.
 

 
 
Bez objemné konfigurace, která nechává vybavení volně viset kolem potápěčova těla, se jednotlivci mohou pohybovat pod vodou mnohem volněji. Když se to spojí s ostatními DIR dovednostmi jako je týmové potápění a sebekontrola, jsou jednotlivci schopni si uvědomit celý nový směr v potápění, a tím zažít více zábavy při bezpečnějším a zodpovědnějším potápění. Jednoduše řečeno, tyto techniky umožňují potápěčům maximalizovat jejich dovednosti a odstranit chyby běžné při tradičním potápění. V našem studijním centru můžete najít více informací o DIR vybavení a dovednostech.
 
 

 
DIR techniky si získaly značnou popularitu mezi potápěči s čerstvou certifikací stejně tak i mezi dlouho se potápějícími profesionály. Rychlé použití DIR systému ve světě technického potápění může někomu připadat, že byl hlavně vytvořen pro tento druh potápění a prostředí.Je pravda, že techničtí potápěči jsou jedni z těch, kteří tyto techniky začaly rychle používat, ale bylo by nesprávné tvrdit, že DIR řeší prvotně problémy technického potápění. Vlastně DIR přináší řešení pro základní potápěčské problémy, která jsou použitelná jak pro open water potápěče v malých hloubkách, špičkové technické potápěče tak dokonce i pro potřeby vojenských speciálních jednotek.

V pravdě DIR techniky a procedury jsou efektivní právě proto, že jsou založeny na jednoduchosti. Proto tento systém přináší nejvíce užitku pro rekreační potápěče, kteří mají ještě méně zkušeností a nejsou schopni zvládnout stres společně s nesprávnou technikou. Podstata těchto principů je ve vytvoření základních dovedností a procedur, které slouží jako základna na které mohou stavět potápěči od open water výletů až po pokročilé typy technického potápění.
 

Rubrika: