Jste zde

GUE TECH1

 

Vydáno dne: 22.5.2013

Autor: David Bechr

Foto: Laďa Hrouzek, Jirka Hovorka

 

 

Na kurz GUE TECH1 jsme se připravovali průběžně od loňského kurzu Fundamentals. Četnost tréninků se postupně zvyšovala a můžu říct, že jsem nic nezanedbal a poslední půlrok strávený ve vodě se beze zbytku zúročil..

Je sobota večer a vyrážím na cestu s Vésou, obtěžkáni lodí a špatným počasím směr Pag. Jedeme celou noc a jediná potíž vznikne při příjezdu na trajekt, který nám jen asi o dvě minutky ujíždí. Další jede až za hodinu a půl, takže je čas na kafe a Chorvatskou snídani. Po příjezdu je třeba vyložit auto ubytovat se a dostat ještě člun na vodu, poté dáme první zkušební ponor za účelem vyvážení se ve slané vodě. Po večeři sedíme na molu, probíráme co nás bude několik dnů čekat a jaké máme o kurzu představy. Přijíždí i Laďa s Andreou tentokráte jako jedni z prvních.

 

 

V pondělí dopoledne přijíždí Olda s Jirkou Hovorkou a přivážejí nejen kompresor, ale i helium, takže jsme pro náš kurz už kompletní. Vše vybalíme, jdeme do vody opět před barák, ale už v kompletní sestavě, trénujeme klasiku: V-drill, S-drill, OOG, výstupy, bójku... Po ponoru nás  ještě čeká cesta pro kyslík, berem šest lahví, tak je kupujeme až tady a nevezeme je z domova. Odpoledne dáváme ponor na lokalitě Triget, plán je 40metrů, potom výstup volnou vodou do 21m, switch na EAN 50, následuje dekomprese až do 6 metrů a pozvolné plavání k lodi. Po večeři studujeme obleky DUI a SANTI, mě oblek dosluhuje už téměř rok a Olda zjišťuje, že mu také již začíná zatékat, ale jak tvrdí "po 1000 ponorech na to má právo".

 

 

 

Je úterý, krásné počasí, moře bez vln, tak vyrážíme na lokalitu nazvanou First drop (sporáky) plán je 40 metrů, 20minut na dně, potom následuje 2minutový výstup do 21 metrů, switch na EAN50, minutové zastávky do 6 metrů a tam zbytek dekomprese. Vše se podařilo, jen udržet výstup volnou vodou ve formaci a takové rychlosti je pěkná makačka na souhru.

Odpoledne jdu ještě jednou do vody před barák, na poslední chvíli  zkouším ubrat kilo z váhy, pak jdu s Petrem  trošku potrénovat, ale nemůžu se vůbec koncentrovat, všechny cviky jsem za poslední rok udělal snad milionkrát a najednou se mi to toho nechce, stejně vydržíme asi hodinku, po ponoru se Petrovi přiznávám. Ujistí mě, že to poznal sám už pod vodou. Takže máme večeři a jdeme spát s vědomím, že zítra v 9.00 vše začíná...

 

 

Středa 8.50 a instruktor nikde, začínáme být nervózní, ale za minutu devět se objeví s úsměvem a věcmi přes rameno, O.K. jdeme na to. Naším instruktorem je Mario Arena, jdeme do studovny, sebou manuály. Vše začíná představením jak nás, tak jeho.  Probíráme základní strukturu GUE, projekty Base Line a nakonec i průběh našeho kurzu.

Odpoledne následuje kontrola výstroje, základy vyvazování vodící šňůry a její použití při potápění na vracích a potom dva ponory. Pod vodou nás čeká proud jako prase, takže na cvičení v teamu úplně super, musíme zopakovat všechny procedury které známe z loňského Fundamentals, rozdíl je jen ten, že navíc máme jednu stage. Druhý ponor je zaměřen na práci se šňůrou, pořadí v teamu, odhad spotřeby vzduchu, do toho postupně přecházíme na záložní masky, přestávají nám fungovat hlavní světla, řešíme OOG, výstup na deko se střílením bójky, no prostě smršť procedur. Po dvou hodinách jdeme z vody na debreefing, překvapivě nás čeká pochvala, jak jsme silný tým (zřejmě se všechny ty tréninkové ponory přece jen vyplatili). Už je před námi jen večeře a pak padáme rovnou do postele.

 

 

Ve čtvrtek protože fouká začínáme teorií, probíráme plán ponoru, minimum gas pro dekompresní ponory, END pro trimixové ponory s narkotickými účinky kyslíku (opravdu kyslíku), úpravu dekomprese pro rozdílné deko plyny v teamu. Potom jsou na řadě závady a procedury pro jejich řešení. Odpoledne se vítr uklidnil tak vyrážíme, na zádech EAN32, čekají nás 3-4 ponory s řešením závad. Jdeme na sestup, provedou se kontroly, vyvazujeme linku a plaveme. Naším úkolem je řešit spolupráci v teamu, začínají nám závady na světlech, ventilech, OOG, vše je třeba vyřešit, změnit pořadí v teamu a přehodnotit situaci za účelem opravy, návratu nebo výstupu.

Závady se kumulují, dáváme signál k návratu, pak vystupujeme na zastávky, kde střílíme bójku a vystupujeme na hladinu, potom další dva ponory jen se změnou pořadí v teamu a jinou "kolekcí" závad. K večeru se vracíme na základnu, kde opět proběhne debreefing, po něm večeře a diskuze nad rbčkama (Mario je ins. trainer i pro rb).

 

V pátek po snídani nás čeká teorie o stage a switch, jejich značení, ustrojení automatiky, samotný switch, ztráta deko plynu a řešení vzniklé situace. Následuje suchý drill a pak odjezd a masakr ve vodě. Čekají nás tři ponory, opět EAN32. První je V-drill, S-drill a výstupy se zastávkami, další je sestup do 30metrů, odkládání a braní stage, pak výstup se zastávkami a při tom switch, rozbalit, sbalit a tak pořád dokola. Třetí ponor je sestup do 25metrů, natažení linky podél stěny, navíc máme závady na manifoldech a automatikách, takže návrat zpět, najednou nás "předjíždí" instruktor a já vidím, že má na boku stage s jmenovkou Olda, ale tu přece neměl bleskne mi hlavou, podívám se na Oldu a ten už kouká na mě a začínáme se smát. U výstupového lana Petr signalizuje OOG, já jsem na backupce, takže situaci řeší Olda, začínáme při sdílení vystupovat až na 21 metrů, následuje switch a přepočítání deko pro ztrátu plynu. Byl to trochu chaos, je to pro nás nové a musíme to víc zažít. Odpoledne nás čeká obsáhlá teorie o gas planu, dekompresi, deepstops a práce s decoplanerem. Večer ještě kluci dolaďují výstroj, Olda byl dneska lehčí, kilo závaží musí přidat a Petrovi byla pod vodou zima, takže se silnějším podoblekem musí také upravit svoje závaží. Naše plnící jednotka Láďa a Jirka nám chystá na zítra trimix.

 

 

V sobotu ráno máme masakrozní dekompresní teorii na výpočty, sycení a použití dekompresních plynů. Odpoledne trimixový ponor do 40 metrů na 25 minut (tx21/35 EAN50), při návratu mám závadu na hadici automatiky, kterou řeší Olda, za chvíli má za odměnu závadu na světle a pro jistotu i OOG, vše řešíme ve 40metrech, následuje výstup volnou vodou do 21metrů, kde switchujeme na EAN 50, musíme přepočítat deko, byli jsme tam o něco míň a už postupujeme nahoru a při tom ještě střílíme bójku, je to spousta operací, ale zjišťujeme, že se to dá zvládnout. Večer plánujeme dekompresi na naše další ponory a abychom to vše dostali řádně pod kůži.

 

 

 

Neděli začínáme multilevel ponorem do 45metrů 30minut na dně (50metrů 15min, 40metrů 15min) deko 30minut (tx18/45 EAN50) to vše s našimi oblíbenými závadami. Začíná Petr, primární automatika a pak i backup, takže OOG a výstupy, sakra, a to jsme pořád ještě v 50ti metrech, do toho mě zhasíná světlo, takže jdeme na výstup, cestou nahoru přemýšlím, jak přepočítat dekompresi, časem jsme úplně někde jinde, ve 21metrech switchujeme, je chvilku čas se dát dohromady, dopočítat deco, odsouhlasíme si výpočty a jdeme nahoru. Odpoledne opět teorie ohledně plánování ve smyslu projektů base line a ještě musíme udělat plavecké testy. Plaveme 375 metrů za krásného deště, naštěstí nejsou moc vlny, pak ještě 18metrů pod vodou na nádech a je hotovo.

 

 

 

 

Pondělí je poslední den, probíráme zbytek teorie, plánujeme již zcela samostatně ponor na vrak Ruža, hloubka bude 45 metrů, čas dáváme 25minut (tx18/45 EAN50), jsou celkem vlny, prší a tak máme obavu o kotvení člunu, náš kapitán Jirka vše s bravurou zvládá, tak můžeme jít na to. Ponor probíhá standardně, po 12té minutě Olda signalizuje závadu na automatice, z 45 metrů vystoupáme na 40 a Vésa má OOG a pro jistotu i se závadou na světle, takže to vyřešíme a jdeme na výstup, ve 21 metrech switch a přepočítání dekomprese, prostě brnkačka. Nahoře se počasí celkem uklidnilo, tak nakládáme věci, naskáčeme do člunu a jedeme ku břehu. Cestou přemýšlím nad posledním ponorem a najednou mě dojde, že byl skutečně poslední, dnes kurz končí. Jdeme zpátky do studovny a probíráme ještě kyslíkovou toxicitu, CNS hodiny, řešení vynechání dekomprese, oxygen terapy-DCI a rekompresi ve vodě, zvláště pak Australskou metodou. Dojedeme na konec učebnice, Mario však povídá dál, máme neustále nějaké dotazy a musím říct, že ač to nebylo v osnovách kurzu, nebyl žádný na který by nám odmítl odpovědět. Je pozdě odpoledne, když pomalu končíme, Mario nám řekne, že mu bylo potěšením strávit čas s námi a že jsme všichni absolvovali kurz úspěšně. Následuje klasický pohovor, kdy se nás ptá s čím jsme byli spokojeni, jestli jsme rozuměli formě výkladu, jestli bychom něco změnili a jak hodnotíme jeho práci, zároveň nás upozorní, že pro úspěšné dokončení kurzu je třeba ještě vyplnit na stránkách GUE formulář kontroly kvality a je po všem. Mario rychle balí, naše pozvání na večeři s díky odmítne, má ještě před sebou cestu do Terstu a pozítří odjíždí na kurz do Španělska,  potřeseme si rukou, ještě jednou nám zopakuje jeho oblíbené: "good job guys".

 

 

 

 

Vše sbalíme, přepustíme zbytky helia klukům, co tu zůstávají, a vyrazíme na večeři do blízké restaurace "U mečouna". Večer je perfektní, hodnotíme naše dojmy z kurzu, probíráme další potápěčskou budoucnost, není ale čas na velké povídání, ráno v půl sedmé nám jede trajekt, který nesmíme zmeškat, takže brzo jedeme na kutě.

Velký dík patří Andree Strakové (DIR-CZ) za překlad, Láďovi Hrouzkovi (DIR-CZ) a Jirkovi Hovorkovi (Barakuda) za neméně náročnou práci plničů a Petrovi Veselému (Barakuda) za zorganizování bydlení a dopravu na lokality. A otázka nakonec: co za rok? TECH2 ???

 

 

 

Rubrika: